Wyniki eksperymentów kulinarnych pieczonych, gotowanych tudzież surowych, jak również doświadczenia w przygotowywaniu potraw bezglutenowych.
Blog > Komentarze do wpisu

Zakwasy bezglutenowe i zmiany

Przez ostatnie parę dni wiele się zmieniło. Mój Narzeczony został zmuszony do przejścia na dietę bezglutenową. Za dwa tygodnie będzie wiadomo na pewno czy ma celiakię, ale jako, że Jego siostra również choruje, więc jest to niemal stuprocentowo pewne. Niestety dieta ta to wiele wyrzeczeń i zmiana przyzwyczajeń. Pieczywo będące podstawowym składnikiem posiłków idzie w odstawkę na koszt jego bezglutenowego substytutu. Nie jest on niestety zbyt smaczny, sama nie próbowałam, ale wierzę na słowo. Z tego powodu będę starała się jak najlepiej poprawić Jego standard życia poprzez jakość jedzenia. Wyszukałam przepisy na zakwasy bezglutenowe na cincin i zrobiłam dwa zakwasy.

Uwaga na mąki - na opakowaniu mąki kukurydzianej jednej firmy była informacja z cyklu "może zawierać śladowe ilości glutenu"...

Proporcje:

  • 50g mąki naturalnie bezglutenowej
  • 50g wody gazowanej
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Wszystko wymieszałam i zostawiłam w ciepłym miejscu (ciepły piekarnik, grzejnik, wylot ciepłego powietrza z pracującego laptopa;) ). Co 12h mieszam, co 24h karmię 1 łyżeczką mąki i wody. Drugiego dnia dodałam jeszcze 0.5 łyżeczki soku z cytryny. Moje zakwasy (kukurydziany i ryżowy) już pracują, nastawiłam je w piątek. Kukurydziany radzi sobie lepiej, ryżowy zaczął później i słabiej. A oto i one:

Zakwasy bezglutenowe

poniedziałek, 01 listopada 2010, dwa.demonki

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: madmok, 158.75.193.*
2013/12/09 14:28:03
Czy te zakwasy trzeba codziennie dokarmiać czy po jakimś czasie można wstawić je do lodówki i tylko dokarmiać przed użyciem. Mam zakwas żytni i z tym radzę sobie bezproblemu. Ale bezglutek jest dla mnie na razie skomlikowany.
-
2013/12/10 16:45:25
Z zakwasami bezglutenowymi można obchodzić się tak jak z glutenowymi. Jak już się ustabilizują, to można je przechowywać w lodówce i dokarmiać od czasu do czasu - ja dokarmiałam max. co dwa tygodnie jeśli ich nie używałam. Rzadziej nie radzę, ponieważ mogą się zepsuć.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Odszukaj.com - przepisy kulinarne Durszlak.pl World Bread Day 2012 - 7th edition! Bake loaf of bread on October 16 and blog about it! Akcja: Nie kradnij zdjęć!