Wyniki eksperymentów kulinarnych pieczonych, gotowanych tudzież surowych, jak również doświadczenia w przygotowywaniu potraw bezglutenowych.
Blog > Komentarze do wpisu

Odświeżanie czerstwego pieczywa

Kupne chleby bezglutenowe zazwyczaj nie są smaczne, jedne smakują "proszkowo" (bez popijania ani rusz), inne są twarde i zbite, jak stary chleb (bardzo stary). Na ten drugi rodzaj pomaga stary sposób odświeżania pieczywa. Pomysł znalazłam w książce "Kucharz polski" Marji Śleżańskiej z 1932 roku1. W internecie znalazłam ją w formie elektronicznej.

Kucharz polski

Oprócz przepisów są tu także ciekawe porady i uwagi podzielone tematycznie. Ale wracając do odświeżania chleba, przygotowujemy:

  • talerzyk z wodą
  • patelnię

Rozgrzewamy patelnię, chleb maczamy w wodzie, aby trochę nasiąkł i kładziemy na rozgrzaną patelnię. Podgrzewamy go, aż miąższ zacznie się rumienić. Następnie zdejmujemy z patelni i czekamy chwilę, żeby trochę ostygł (można położyć na kratce do ciasta), ponieważ zaparuje nam cały talerz i będzie mokry od spodu. Najlepiej smakuje jeszcze ciepły. Smacznego!

Inny sposób odświeżania pieczywa (dodane 02.02.2014):

Chleb spryskać z obu stron wodą, a następnie podgrzać na rozgrzanej patelni lub w tosterze. Parująca woda sprawi, że chleb stanie się miękki.

1 Tekst oryginalny:

"Stare bułki zmaczać całe wodą, wsadzić pod blachę w angielskiej kuchni lub w piec pokojowy jeszcze dobrze ciepły; po paru minutach będą zupełnie świeże. Chleb, jeżeli bardzo stary, to go cały posmarować wodą, a po paru godzinach zwilżeje zupełnie."

poniedziałek, 08 listopada 2010, dwa.demonki

Polecane wpisy

Komentarze
2010/11/08 14:41:17
Ja proponuje wstawic kawalek chleba lub kromke do mikrofali na okolo 30 sekund. To idealny sposob na odswiezanie pieczywa w XXI wieku.
-
2010/11/08 15:32:37
Ciekawy pomysl, ja generlanie robie sobie grzanki albo tosty...a czasem bulke tarta :)
Ale jestem ciekawa jak smakuje takie odswiezone pieczywo
Pozdrawiam~
-
2010/11/08 22:00:58
tehuano, znam ten sposób i wg mnie efekt jest bardzo krótkotrwały, po czym pieczywo jest twardsze niż było wcześniej ;)

gosiaa99, Narzeczony próbował już robić grzanki w tosterze i naprawdę były tylko odrobinę bardziej zjadliwe... (chodzi mi oczywiście o chleb bezglutenowy), a te "moczone" mu smakowały
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Odszukaj.com - przepisy kulinarne Durszlak.pl World Bread Day 2012 - 7th edition! Bake loaf of bread on October 16 and blog about it! Akcja: Nie kradnij zdjęć!